Każdy z nas spotkał się zapewne ze sformułowaniem rakotwórczego azbestu. Słowo to, samo w sobie, nie kojarzy nam się dobrze. Od lat słyszymy o masowych akcjach usuwania go zarówno z zabudowań jednorodzinnych, jak i z wielkopłytowych bloków. Wyjaśnijmy na początek, czym jest azbest i dlaczego jest tak groźny dla naszego organizmu?

Czy warto demontować azbest?

utylizacja azbestuMianem azbestu określamy grupę minerałów krzemianowych tworzących włókna. W przyrodzie występuje około 150 minerałów w takiej właśnie postaci. Dlaczego włókna te są dla nas niebezpieczne? Otóż mają one szczególną budowę i właściwości. Są bardzo długie i cienkie, cechują się dużą sprężystością, elastycznością i odpornością na czynniki chemiczne i fizyczne. Dzięki swojej budowie potrafią wnikać do naszych płuc poprzez drogi oddechowe, a osiadając tam podrażniają je, co po jakimś czasie prowadzi do wielu schorzeń, z rakiem płuc włącznie. W zależności od średnicy i długości wdychanych włókien, stanowią one większe lub mniejsze niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia. Grubsze włókna zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, skąd usuwane są przez odkrztuszanie. Przed najdrobniejszymi włóknami chronią nas komórki systemu immunologicznego. Najgroźniejsze są włókna długie i cienkie, które bez przeszkód przedostają się do płuc, gdzie osadzając się, powodują chroniczny stan zapalny, prowadzący do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niestety kilkadziesiąt lat temu azbest był masowo wykorzystywany w produkcji płyt azbestowo-cementowych, potocznie zwanych eternitem. Ten z kolei, dzięki swoim właściwościom (jest ogniotrwały, odporny na warunki atmosferyczne i stosunkowo tani) stanowił popularny materiał budulcowy używany w elewacji oraz do pokryć dachowych. Nieuszkodzony eternit nie stanowi większego zagrożenia. Jednak po wielu latach materiał ten został naruszony, pojawiły się spękania i wyszczerbienia, które narażają na wdychanie pylących włókien azbestu. Demontaż i utylizacja azbestu wymagają szczególniej ostrożności. Zajmują się tym wyłącznie koncesjonowane firmy, które po zakończeniu prac dostarczają nam właściwej dokumentacji. Ta z kolei upoważni nas do ubiegania się o refundację poniesionych kosztów. Utylizacja azbestu wymaga specjalnych środków ostrożności, dlatego pod żadnym pozorem nie podejmujmy się tego na własną rękę. Poza konsekwencjami zdrowotnymi, możemy zostać surowo ukarani.

Choć pozbycie się rakotwórczego azbestu z dachu czy elewacji budynku generuje pewne koszty, są to dobrze zainwestowane pieniądze w zdrowie nasze i naszych bliskich. Państwo, starając się nam ułatwić ten krok, refunduje część kosztów. Dlatego też należy, a nawet trzeba, zachować wszystkie rachunki związane z przeprowadzonymi pracami. Będą one potrzebne również w wypadku kontroli, kiedy będziemy musieli wykazać, że azbest został zdemontowany i zutylizowany w sposób właściwy i zgodny z prawem.

 

Kategorie: Budownictwo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder