Olej jest siłą napędową silnika w samochodzie. Olej krąży w silniku i pobiera on dowolną ilość zanieczyszczeń. Ten brud może oczywiście uszkodzić silnik. Z czasem brud ten może doprowadzić do trwałego zepsucia się silnika. Dlatego dobry filtr oleju oraz regularna wymiana są tak bardzo istotne do długotrwałego korzystania z auta.

Do czego służy filtr oleju?

filtr oleju citroen c3Wczesne silniki spalinowe nie używały filtrów oleju i w połączeniu z niską jakością oleju dostępnego w tym czasie pojazdy wymagały częstych zmian oleju. Ostatecznie opracowano pierwszy pełny system filtracji oleju. Zasadniczo, ten układ pozwolił na przepływ oleju przez filtr, zanim dotarł do krytycznych elementów roboczych wewnątrz silnika. Zdecydowana większość ciśnieniowych systemów smarowania znajdujących się w silnikach spalinowych ma jakąś formę obejścia filtra, aby chronić silnik przed głodem w pewnych okolicznościach. Dobrym przykładem jest bardzo zimna pogoda. W tej sytuacji, jeśli olej jest zbyt gęsty, może ominąć filtr. Olej może również ominąć filtr, gdy filtr jest podłączony. Z tego powodu olej nie jest czasami filtrowany, nawet gdy silnik jest wyposażony w pełnoprzepływowy filtr oleju. Podczas pracy olej wchodzi do filtra oleju przez szereg małych otworów na zewnętrznej krawędzi kołnierza bazowego. Olej jest następnie kierowany przez filtr, co ostatecznie powoduje wyjście do silnika przez duży centralny otwór. Większość nowoczesnych filtrów olejowych jest wyposażonych w zawór przeciwzwrotny. Jest to często forma gumowej membrany, która zakrywa otwory obwodu w kołnierzu podstawowym. Membrana jest odsunięta na bok, gdy olej wchodzi do obudowy filtra. Gdy silnik nie pracuje, gumowa membrana zakrywa otwory. Oczywiście zawory przeciwdziałające odwodnieniu utrzymują olej w filtrze. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów filtr oleju Citroen C3 i istnieje prawdopodobnie równie duża liczba testów, w których różne filtry są rozcinane i diagnozowane.

Filtry nie są takie same. Zamierzone zastosowanie dla danego filtra oleju ma duży wpływ na projekt i konstrukcję tego komponentu. Wewnętrznie filtr oleju wyścigowego znacznie różni się od filtra samochodu osobowego. Kiedy filtr spełnia swoje zadanie, wewnętrzne elementy silnika takie jak korbowody, wałek rozrządu i zawór są chronione przed zanieczyszczeniami, które mogą spowodować poważne uszkodzenia.