W większości przypadków metal musi zostać uformowany, zanim będzie można go użyć. Istnieje wiele sposobów formowania metalu. Najczęściej używa się prasy maszynowej. Prasa używa jakiejś siły, aby zmienić kształt metalu. Istnieje kilka różnych pras i metod prasowania metalu. 

Na czym polega obsługa prasy krawędziowej?

wszechstronna prasa krawędziowaJednym z rodzajów pras jest wszechstronna prasa krawędziowa. Ta prasa maszynowa wygina blachę do pożądanego kształtu. Kąty utworzone za pomocą tego rodzaju prasy mogą być niezwykle dokładne. W zależności od rodzaju używanej matrycy można wykonać wiele zagięć jednocześnie. Maszyny prasy krawędziowej mają dwie ramy, które są bokami. Są przymocowane do stołu na dole, a taran lub belka na górze. Matryca i stempel są przymocowane do stołu i belki. Blacha zostaje umieszczona pomiędzy nimi, stempel obniża się, a metal zostaje uformowany w kształt matrycy. Jeśli chodzi o podstawową obsługę, istnieją 4 podstawowe typy. Rozpadają się, jeśli chodzi o sposób, w jaki siła jest przykładana do metalu, aby go zgiąć. Nie wszystkie metody działają we wszystkich aplikacjach. Niektóre z nich są wolniejsze lub mniej dokładne niż inne. Jednym z rodzajów maszyn do pras krawędziowych jest prasa mechaniczna. Ten rodzaj prasy ma koło zamachowe wewnątrz silnika elektrycznego. Do koła zamachowego doprowadzana jest energia, a sprzęgło jest używane do sprzęgania koła, które porusza korbą, aby podnieść belkę w górę iw dół. Ten rodzaj prasy jest szybki i najdokładniejszy. Prasa hydrauliczna wykorzystuje dwa cylindry, które są zamontowane po bokach prasy. Cylindry są zsynchronizowane tak, że poruszają się razem. Prasa hydrauliczna jest wolniejsza niż prasa mechaniczna. Prasa pneumatyczna jest podobna, z wyjątkiem użycia płynu. Prasa serwoelektryczna ma napęd pasowy lub śrubę kulową, która jest napędzana przez serwomotor. Najlepsze zastosowania hamulców serwoelektrycznych i pneumatycznych to prace, które nie wymagają tak dużego nacisku lub tonażu, które są umieszczane na siłowniku. Do niedawna najczęściej stosowano prasy mechaniczne.

Dzieje się tak, ponieważ są szybkie i bardzo dokładne. W przeszłości prasy hydrauliczne były znacznie wolniejsze, ponieważ musiały czekać na reset. Jednak postęp w hydraulice znacznie skrócił ten okres oczekiwania. Postęp w sterowaniu komputerowym sprawił, że hydrauliczne prasy krawędziowe stały się znacznie dokładniejsze. Są też najbezpieczniejszym wyborem.

 

Kategorie: Maszyny