Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że spacerując w parku, czy też w lesie możemy paść ofiarą pasożyta. Kleszcze są bowiem pajęczakami, które pasożytują na człowieku i żywią się jego krwią. To właśnie z tego powodu są w stanie w ciągu jednej doby zwiększyć swoje rozmiary nawet kilkukrotnie! Niestety, kleszcze nie są tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać. Są one nosicielami boreliozy, czyli choroby pochodzenia bakteryjnego, którą wywołują krętki z rodzaju Borrelia.

Czy warto badać kleszcza?

Borelioza początkowo objawia się tak zwanym rumieniem wędrującym, który pojawia się dopiero po tygodniu, a czasem nawet dwóch od ukąszenia. Z tego też powodu niektórzy nawet nie wiedzą, że są zakażeni, przez co choroba potrafi rozwijać się naprawdę szybko. Dlatego też warto jest postawić na profilaktykę. Zanim wybierzemy się na spacer powinniśmy odpowiednio się zabezpieczyć stosując odpowiednie środki ochronne, które odstraszają kleszcze. Kiedy już jednak dojdzie do ukąszenia to także warto jest podjąć odpowiednie działania. Przede wszystkim należy w bezpieczny sposób usunąć kleszcza, a następnie przekazać go na badanie. Aby tego dokonać należy kleszcza umieścić w odpowiednim pojemniku, a następnie dostarczyć do laboratorium, które oferuje tego typu usługę lub też do przychodni. Jeśli chodzi o cenę to dobre badanie kleszcza na boreliozę nie jest kosztowne. Sprawia to, ze każdy z nas może poddać kleszcza badaniu i mieć pewność do co tego, czy dany pasożyt był zakażony, czy też nie. Jest to o tyle ważne, ponieważ nie każdy kleszcz musi być nosicielem boreliozy, w związku z czym nie zawsze należy podejmować leczenie. Przyznać jednak trzeba, ze badanie to pozwala nam zacząć odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie kroki, a w związku z tym także rozpocząć terapię i nie dopuścić do silnego rozwoju zakażenia.

Myślę, że każdy, kto choć raz został ukąszony przez kleszcza przyzna mi rację, że badanie kleszcza na boreliozę jest wyjątkowo przydatne. Pozwala nam na stwierdzenie, czy dany pajęczak mógł zarazić nas tą ciężką, bakteryjną chorobą. Dodatkowo zapewnia także nam szybkie poznanie wyniku, a w związku z tym także szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie terapii. Warto jest więc zainteresować się tym tematem, aby być świadom tego, w jaki sposób zareagować, kiedy dojdzie do zakażenia.

 

Kategorie: Kosmetologia