Noszenie maski na twarzy w dzisiejszych czasach nie jest fanaberią czy nadgorliwością, ale koniecznością. W wielu miastach każdego roku w sezonie grzewczym, powietrze jest tak bardzo zanieczyszczone, że niemalże można to wyczuć nosem. W powietrzu najczęściej unoszą się spaliny, alergeny, pyłki czy substancje rakotwórcze, których wdychanie może mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Czy maseczki chronią przed smogiem?

maski z filtrem ffp2Bez względu czy należymy do grupy osób noszących czy nienoszących maseczki antysmogowe, to na pewno zdajemy sobie sprawę z faktu zanieczyszczenia powietrza. Jest ono najbardziej widoczne i wyczuwalne w sezonie grzewczym czyli w okresie od początku października do końca marca. Nierzadko można zaobserwować gęstą warstwę ciemnych smug, które unoszą się kilka kilometrów nad ziemią i stanowią duże zagrożenie dla zdrowia ludzi. W skład smogu wchodzą pyły zawieszone PM2,5 oraz PM10, spaliny, pyłki roślin, kurz czy roztocza, które są szczególnie szkodliwe dla kobiet w ciąży, dzieci, osób w podeszłym wieku czy cierpiących na przeróżne schorzenia układu oddechowego. Jednymi z najskuteczniejszych modeli masek chroniących przed pyłami i smogiem, są maski z filtrem FFP2, których których klasa skuteczności określana jest na poziomie dziewięćdziesięciu czterech procent. Taka maska może być noszona przez każdego, kto chce  dobrze się zabezpieczyć przed smogiem i ciszyć się czystym, wdychanym powietrzem. Maseczka z filtrem FFP2 jest tak zwaną półmaską, którą można wielokrotnie stosować przez tą samą osobę. Oczywiście należy pamiętać o każdorazowym jej zdezynfekowaniu po każdym ściągnięciu, bo jest to gwarancją bezpieczeństwa. Maskę można traktować jako antysmogową lub jako zabezpieczenie osób pracujących w zakładach pracy narażonych na działanie szkodliwych wyziewów czy pyłów.

Nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu, bo może się to obrócić przeciwko nam. Smog jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza dla bardzo młodych lub schorowanych organizmów, które nie są w stanie z nim skutecznie walczyć. Oczywiście można sobie pomóc dietą, ale jednak najważniejsze jest stosowanie maseczek ochronnych, które zatrzymują na filtrze wszystkie niebezpieczne związki i substance. Przeważnie a dobrej jakości maseczkę FFP2 trzeba zapłacić około 30 zł.

 

Kategorie: Kosmetologia