Nowe technologie, nieuchronnie wkraczają w nasze życie. Niektóre rozwiązania są dobrze przemyślane i już wdrożone, niektóre dopiero czekają na swój czas. Jednak są też takie, które mimo iż wdrożone nie dotarły jeszcze pod strzechy większości. Jest tak ponieważ reklamowanie tych produktów na masową skalę, będzie miało miejsce, dopiero za jakiś czas. 

Czy znasz zastosowanie telefonii internetowej?

telefonia voipDla tych, którzy nie znają jeszcze technologii VoIP polecany jest podstawowy zestaw wiedzy, który znajdą właśnie w tym tekście. Zacznijmy od wytłumaczenia enigmatycznie brzmiącej nazwy VoIP. W języku angielskim to VOICE over Internet Protocol. Czyli technologia umożliwiająca przesyłanie głosu za pośrednictwem internetu. To nic innego jak wykonywanie połączeń przez internet, lecz z kilkoma różnicami względem połączeń z telefonów stacjonarnych i komórkowych. Żeby korzystać z technologii VoIP będzie nam potrzebny dostęp do internetu, komputer lub specjalny telefon dedykowany do Voice over Internet Protocol. Dzwonić można także bezpośrednio z komputera, do którego podłączamy odpowiednie słuchawki. Jednak nie jest to polecana metoda, bo telefon internetowy jest znacznie lepszy i niekoniecznie drogi. Telefonia VoIP to technologia przyszłości, która z czasem będzie się rozwijać bardzo prężnie. Przypuszczalnie, w dość niedługim czasie, stanie się następczynią telefonii komórkowej. Zresztą nie jest to dziwne, ponieważ dzwonienie przez internet nie tylko jest znacznie bardziej opłacalne, ale również jakość połączeń jest znacznie lepsza. Telefonia internetowa sprawdzi się zarówno w naszych domach, jak i w biurach. Dlatego też telefony internetowe są bardzo różne, od urządzeń do użytku domowego, za kilkaset złotych, do telefonów internetowych najwyższej jakości, dedykowanych biznesowi. Koszt takich to dobre kilka tysięcy złotych. Pewne jest, że technologia VoIP będzie się z czasem zmieniała, tak samo jak i telefony internetowe, jednak tylko na lepsze.

Technologia VoIP jest najbardziej perspektywiczna dla systemów komunikacyjnych. W zasięgu globalnej sieci jest co czwarty mieszkaniec naszej planety. Najbardziej korzystne plany taryfowe dotyczą połączeń zagranicznych i w takich przypadkach, najbardziej widoczna jest różnica kosztów.