Postanowiłam zacząć uprawiać warzywa w domowym ogródku. Zdecydowałam się na postawienie szklarni. W szklarni warzywa lepiej wzrastają i dzięki temu mogę cieszyć się z warzyw, które sama wyhodowałam. Opieka nad warzywami w szklarni daje ogromną satysfakcję i jest niezwykle odprężające. Jest to świetna opcja na hobby, ponieważ pomaga się odstresować.

Co sadzić w szklarni?

uprawa warzyw w szklarni wiosnąUprawa warzyw w szklarni daje dużo więcej możliwości, niż uprawa warzyw w gruncie. Budowa szklarni nie należy do tanich rozwiązań, ale uzyskany efekt jest tego wart. Warzywa dobrze wzrastają, można uzyskać wysokie plony. Uprawa warzyw w szklarni wiosną jest możliwa dzięki pomidorom. Sadzi się je zazwyczaj już od kwietnia. Posadzone pomidory, należy przywiązać do specjalnych podpórek i regularnie nawozić oraz podlewać. W szklarni dobrze sprawdza się również uprawa papryki. Sadzi się ją pod koniec marca lub w kwietniu. Ciekawym rozwiązaniem jest posadzenie w szklarni nowalijek, czyli np. szczypiorku, pietruszki, rzodkiewki czy sałaty. Okres sadzenia ich to luty. Przebywanie w szklarni sprawia, że ich plony są bogatsze. Aby cieszyć się bogatymi plonami należy odpowiednio przygotować szklarnię. Gleba musi być żyzna i bogata w składniki odżywcze. Należy pamiętać o dobrej wentylacji, ponieważ w szklarni panuje wysoka wilgotność. Przy zbyt dużej wilgoci rośliny będą narażone na choroby. W szklarni można zastosować specjalne kurtyny, chroniące rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem. Takie kurtyny w zimne dni będą zapobiegać przed uciekaniem ciepłego powietrza wewnątrz szklarni. W szklarni dobre efekty daje również sadzenie truskawek, melonów czy ananasów. To co będzie się hodowało w szklarni zależy raczej od indywidualnych upodobań i aktualnych potrzeb. Z racji tego, że wachlarz możliwości jest szeroki, to każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Stabilne warunki panujące wewnątrz szklarni, sprawiają, że rośliny będą lepiej i efektywniej wzrastać.

Posadzenie warzyw w szklarni to niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki temu można mieć stały dostęp do wysokiej jakości warzyw, bez wychodzenia z domu. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu roślin, które tego wymagają. Trzeba pamiętać również o wietrzeniu szklarni, aby zachować odpowiedni poziom wilgotności.