Opieka nad noworodkiem nie jest prosta, zwłaszcza jeżeli nie mamy jeszcze doświadczania. Wieli młodych rodziców jest zdanych na intuicję lub porady bardziej doświadczonych mam i tatusiów. Początki bywają trudne, ale każdy z czasem nabiera wprawy. Najwięcej problemów stwarza codzienna pielęgnacja i karmienie.

Kiedy noworodki mają kolki?

co na częstą kolkę dla noworodkaDzieci rodzą w pełni wykształcone i mają wszystkie organy, jednak nie są one jeszcze całkowicie rozwinięte. Szczególnie się to odnosi do układu pokarmowego, który prze pierwsze miesiące życia może przyjmować tylko mleko mamy lub modyfikowaną mieszankę dostępną w sklepach. Na tym etapie dzieci jedynie ssą mleko, co może się wydawać banalnie prostą czynnością, ale nie zawsze przebiega ona we właściwy sposób. Niektóre maluchy piją mleko spokojnie i równomiernie, a inne natomiast ssą je bardzo łapczywie i szybko, przez co w trakcie połykają sporo powietrza. Jeżeli nie wydostanie się ono zaraz po posiłku z układu pokarmowego w wyniku noszenie na ramieniu do odbicia, to może ono powodować kolkę. Jest to bolesna dolegliwość, z którą nie potrafią sobie samodzielnie poradzić maluchy, zatem rodzice muszą jak najszybciej ją rozpoznać i pomóc dziecku. Jeżeli nie wiemy co na częstą kolkę dla noworodka, to najlepiej poszukać porad w internecie, wśród doświadczonych mam. Kolki mogą mieć różne natężenie, dlatego też czasem pomaga samo noszenie na rękach i wyciszanie, a innym razem trzeba zastosować bardziej stanowcze metody. Niektórym maluchom pomaga noszenie na rękach w pozycji pionowej, ponieważ w ten sposób nagromadzone pęcherzyki powietrza mogą same opuścić układ pokarmowy. Jeżeli jednak tak się nie stanie, a nasze dziecko nadal będzie płakać, to warto spróbować wykonać delikatny masaż brzuszka. Robi się go kolistymi ruchami, zaczynając na wysokości żołądka, a kończąc na podbrzuszu.

Metod na kolki jest wiele, ale warto też im przeciwdziałać. Ciężko jest nauczyć takie małe dziecko jak ma właściwie pić mleko z piersi czy butelki, więc lepiej zainwestować w specjalną antykolkową butelkę. Dzięki niej znacznie ograniczymy ryzyko połykania powietrza w trakcie picia mleka, a to z kolei wykluczy pojawianie się kolek. Równie dobrze można na nią wpływać poprzez właściwą dietę, pod warunkiem, że maluch jest karmiony piersią

Kategorie: Dzieci