Hale przemysłowe są wykorzystywane zarówno w przemyśle magazynowym jak i produkcyjnym. Z zasady do ich budowy wykorzystuje się konstrukcje szkieletowe, co skraca czas realizacji projektu i obniża jego koszty.  Co o halach przemysłowych, ich specyfice i budowie warto wiedzieć? Odwiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Hale przemysłowe – co warto wiedzieć?

montaż hal stalowychHale przemysłowe mają szerokie zastosowanie w branży magazynowej, jak i produkcyjnej. Wynika to głównie z tego, że do ich budowy wykorzystuje się konstrukcje szkieletowe, dzięki czemu budowa jest tańsza i przebiega zdecydowanie szybciej. Mówiąc o konstrukcjach szkieletowych mamy tu na myśli konstrukcje stalowe, które to dodatkowo cechuje duża trwałości i solidność. Tego rodzaju hale przemysłowe wykonuje się zwykle w terminie od miesiąca do dwóch, choć czas ten może ulec pewnemu przesunięciu w zależności od specyfiki hali. Do budowy wykorzystuje się elementy stalowe takie jak ściągi stalowe, pręty żerowanie i gładkie itd. oraz elementy konstrukcyjne, które to są ze sobą łączone, dzięki czemu powstaje solidna konstrukcja. Przy czym istotną kwestią jest fakt, że materiał z jakiego się wykonuje hal przemysłowe jakim jest stal, cechują się dużą trwałością, to jednak pozostaje ona podatna na korozje, przez co musi być odpowiednio zabezpieczona i konserwowana. Jak zatem powinien przebiegać montaż hal stalowych i na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę?

Montaż hali przemysłowej – przebieg i czas

montaż hal stalowychHale przemysłowe jak już wspomnieliśmy w większości wypadków wykonuje się w konstrukcji szkieletowej. I choć sposób budowy poszczególnego rodzaju hali może nieco od siebie odbiegać, to jednak same prace zawsze przebiegają według tego samego wzoru. Jeśli chodzi o montaż hal stalowych to na podstawie informacji z portalu portal-hale.pl można wyróżnić następujące etapy:

  • opracowanie projektu ogólnego budowy,
  • opracowanie szczegółowego projektu budowlanego,
  • przygotowanie terenu pod budowę,
  • przygotowanie fundamentów pod budowę,
  • wykonanie szkieletu konstrukcji,
  • montaż poszycia.

Choć etapy prac wykonywanych przy budowie hal przemysłowej zawsze pozostają takie same, to jednak czas potrzebny na ukończenie całej inwestycji bywa bardzo różny. W dużej mierze zależy to od tego jak bardzo skomplikowany jest projekt hali, jaka ma być jej wielkość oraz jakie rozwiązania zostaną zastosowane przy jej budowie. Na czas budowy przekłada się w dużej mierze sposób wykonania fundamentów, co ma także duże znaczenie dla trwałości całej konstrukcji. Istotny jest tutaj także fakt, z jak wielu elementów składa się cała konstrukcja czym układ bardziej skomplikowany – tym budowa trawa dłużej. Na wydłużenie czasu budowy wpłynie także fakt, że konstrukcja jest piętrowa. Wówczas konieczne jest dobudowanie szkieletu kolejnego poziomu, wykonanie podłogi jak i stopnie schodowe metalowe prowadzanie na wyższy poziom. Przygotowanie szkielety budynku to dość czasochłonny etap powstawania konstrukcji, należy jednak pamiętać o tym, że montaż poszycia czasami zajmuje nawet więcej czasu niż pozostałe prace.

Wykonanie poszycia hali przemysłowej

hala stalowaJak już wspomnieliśmy powyżej czas potrzebny na wykonanie poszycia może być dość różny, w zależności od tego jak duża jest budowana hala i w jaki sposób została ona zaprojektowana. Niemniej standardowo szacuje się, że montaż poszycia trwa średnio od tygodnia do czterech tygodni.Według www.ekspertbudowlany.pl zwykle wykonywane jest przy użyciu blachy ocynkowanej, która cechuje się dobrymi parametrami. Przy budowie hal przemysłowych zwykle wykorzystuj się także świetliki z poliwęglanu, które to zrobione są tworzywa jakim jest poliwęglan lity, co sprawia, że świetliki cechują się odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Wszystkie elementy poszycia powinny być trwałe jak i dobrze ze sobą złączone w innym wypadku może to wpłynąć niekorzystnie na parametry całej

Wykonanie posadzek przemysłowych

hala stalowaPrzy wykonywaniu hali przemysłowej ważnym elementem jest także kładzenie posadzki. W tego typu obiektach standardowo kładzie się posadzki przemysłowe betonowe, które całkiem dobrze się sprawdzają. By jednak lepiej zabezpieczyć ich powierzchnie zaleca się obecnie wykonywanie posadzek żywicznych przy budowie hali, które to są bardziej odporne oraz które łatwiej utrzyma w czystości co także jest bardzo ważne.

Podsumowując

Hale przemysłowe to bardzo praktyczne rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorstw produkcyjnych jak i dla magazynów. Niemniej decydując się na ich budowę warto wiedzieć, jakie elementy ą istotne i tym samym na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie ich powstawania.

Kategorie: Budownictwo

2 Komentarze

Arek · 21 kwietnia, 2017 o 10:51 am

Witam, na szczęście obecnie jak projektuje się takie hale to nie trzeba ręcznie wykonywać obliczeń, tylko pomagają w tym programy komputerowe. Dzięki temu ma się jeszcze większą pewność, że dobrane materiały jak i cała konstrukcja będzie odpowiednio zaprojektowana i wykonana co na pewno wpłynie na bezpieczeństwo.

Dominika · 25 kwietnia, 2017 o 10:33 am

Taka hala musi być dobrze wybudowana, aby nie powtórzyła się tragedia z Chorzowa, gdzie dach zawalił się pod naporem śniegu.

Dodaj komentarz