Materiał z którego wykonane są kostki brukowe zaliczyć możemy do bardzo wytrzymałych. Dlatego wiele osób zastanawia się, w jaki sposób barwi się kostkę. Wiadomo, że duża twardość czasami może wykluczać możliwość do wchłaniania barwnika. Trzeba korzystać z preparatów, które bardzo mocno wgryzą się w twardą powłokę kostki brukowej. Na pierwszy rzut oka nie jest to takie łatwe, jednak dobra chemia jest w stanie bardzo dużo zdziałać. Szczególnie gdy jest dobrze używana.

Kostka brukowa barwiona za pomocą preparatów

barwniki do kostki brukowejMimo, że kostka brukowa cechuje się dużym poziomem twardości, nie ma problemu z tym, aby ją odpowiednio zabarwić. Wykorzystuje się do tego barwniki do kostki brukowej. Są to mocne preparaty barwiące, którymi pokrywa się bruk przy użyciu wysokiego ciśnienia. W takim sposób sprawiamy, że nasza kostka brukowa nie traci swojej dużej twardości, ale nie ma problemu z nadaniem jej określonego koloru. Każda kostka brukowa powinna być barwiona preparatami do tego dostosowanymi. Wydają się one często bardzo rozwodnione, ale właśnie takie muszą być, aby przenikały przez zewnętrzną warstwę kostki. Korzystać z tych preparatów możemy nie tylko na etapie produkcji kostki brukowej, ale również wtedy, kiedy kostka jest już ułożona i od kilku lat jej warstwa zewnętrzna ulega ścieraniu. W takich sytuacjach należy kupić preparaty barwiące i wynająć kogoś, kto ma dostęp do maszyny ciśnieniowej. Korzystanie z takich środków jest czymś, co bardzo ułatwia poprawę estetyki nawet najstarszej kostki brukowej. Dzięki barwnikom nie tylko pomalujemy kostkę na jednolity kolor, ale możemy ją także cieniować. Wiadomo, że wymaga to większego wysiłku, ale jak najbardziej jest to możliwe. Bez dwóch zdań jest to coś, co wykona większość specjalistów od kostki i tego typu materiałów budowlanych.

Dobrze barwiona kostka brukowa zachowa swój świetny wygląd przez bardzo długi czas. Można się o tym bezproblemowo przekonać podczas renowacji kostki, którą już mamy przed domem. Barwniki bardzo dobrze wchłaniają się w twardy materiał, jakim jest kostka. Za każdym razem trzeba jednak pamiętać o dobrym doborze barwnika. Najlepiej popatrzeć na próbki, gdyż to dzięki nim dobrze ocenimy, czy dany barwnik będzie pasował do ogólnego wystroju naszej przestrzeni.

Kategorie: Budownictwo