Na polskim rynku pracy znajduje się bardzo dużo firm świadczących usługi pośrednictwa pracy, oferujących polskim pracodawcom pracowników ze Wschodu Europy, a także ze Wschodniej I Południowo-Wschodniej Azji. Jest to odpowiedź rynku na potrzeby polskiego rynku pracy, który cierpi na niedobór pracowników w strategicznych dla jego istnienia branżach.

Najprostsza forma zatrudnienia pracowników ze Wschodu

agencja pracy tymczasowej - pracownicy z ukrainy i wschoduW jakich branżach istnieje w Polsce niedobór pracowników.? Na niedoborze rąk do pracy szczególnie traci produkcja. Zagraniczne firmy z potężnym kapitałem, przenosząc się do Polski liczyły na oszczędności związane z zatrudnieniem pracowników w cenie tańszej niż ma to miejsce na Zachodzie Europy. I tak rzeczywiście się stało. Jednak w związku z bardzo dużym zainteresowaniem zagranicznego kapitału polskim rynkiem pracy powiększa się niedobór na stanowiskach produkcyjnych. Rozwiązaniem tego problemu mogą być pracownicy z Ukrainy i bardzo szeroko pojętego Wschodu. Agencja pracy tymczasowej – pracownicy z Ukrainy i Wschodu stanowią o sile oferty tej agencji pracy – oferuje pracowników niewykwalifikowanych oraz pracowników wykwalifikowanych. Polskie firmy są szczególnie zainteresowane pracownikami wykwalifikowanym w takich branżach jak: budownictwo, przemysł stoczniowy, przemysł metalurgiczny, przemysł hotelarski. Pracownicy z Ukrainy i Wschodu Europy szczególnie upodobali sobie pracę w budownictwie i w przemyśle metalurgicznym. Ukraina, jeszcze jako część ZSRR słynęła z wybitnych specjalistów w branży metalurgicznej, piastujących najwyższe stanowiska w państwowych przedsiębiorstwach w ZSRR. Pracownicy z Azji, zwłaszcza z jej południowo-wschodniej części mogą wzbogacić polski rynek pracy o bardzo dobrych specjalistów z branży włókienniczej oraz z branży stoczniowej i wnieść na polski rynek pracy specjalistów takich jak szwacze, czy spawacze.

Analizując polski rynek pracy musimy pamiętać o tym, że nie tworzą go tylko i jedynie pracownicy i pracodawcy. Bardzo ważnym ogniwem, reagującym na bieżąco na potrzeby, zagrożenia, szanse na rynku pracy, są agencje pośrednictwa pracy i agencje pracy tymczasowej. Są to często niedoceniane elementy łańcucha tworzące polski rynek pracy. Pracują tam specjaliści, którzy trzymają rękę na pulsie w celu regulacji potrzeb na rynku pracy, zarówno po stronie pracowniczej jaki po stronie pracodawcy.

Kategorie: Usługi